Facebook Spartan Project

google-facebook-apple2Mobil uygulama ve oyun pazarı eko sistemi Google ve Apple tarafından gün geçtikçe daha fazla domine edilmeye başlandı. Özellikle Apple kendi eko sistemini katı kurallar çerçevesinde kontrol altında tutmaya çalışırken, Google ise ellerindeki kozları açık oynayarak geliştiricileri yanına çekmeye çalışıyor. Son olarak IOS 5’te Facebook yerine Twitter’in işletim sistemine gömülü olarak geliyor olması, gelişen mobil pazarda Facebook’un istediği güce ulaşmasını engelleyebilir.

İşte tüm bu gerekçeleri üst üstte getirdiğimizde, Facebook’un sessiz kalması düşünülümezdi.  Techcrunch’ta yayınlanan yazı, Facebook’un kendi eko sistemini kurmakta ne kadar kararlı olduğunu göstermeye yetti. Yazının ardından Facebook PR ekibi haberi yalanlasa da, Facebook’un böyle bir projeyi hayata geçirmesi kaçınılmaz son. 700 milyona yakın üyeye sahip Facebook, bu proje ile kendi mobil uygulama dağıtım sistemini ve mobil ödeme sistemini hayata geçirmeyi planlıyor.

Facebook, bu projeyi Apple ve Google karşısında nasıl hayata geçirecek? Facebook’un sahiplendiği nokta, indirilebilir uygulamalar yerine web uygulamaları. HTML5 ve IOS Safari üzerine odaklanarak Apple’in kontrol edemeyeceği bir mecrayı kontrol altına almaya çalışacak. Haberde belirtildiği kadarıyla 80 kadar geliştirici sadece Spartan Projesi üzerinde çalışıyor.

Bir dip notta Adobe Flash için. Apple’in Flash’tan uzaklaşmasından sonra bir büyük oyuncu Facabook’ta bu doğrultuda ilerliyor. Facebook oyunlarının büyük çoğunluğunun Adobe Flash teknolojisi ile geliştirildiğini düşünürsek, ciddi bir sıkıntı yaratacağı kesin. Adobe’un son zamanlarda mobil pazarda agresif olarak büyümeye çalışırken, böyle bir darbe karşısında ne gibi kararlar alacağını bekleyip göreceğiz.

Bir sonraki yazımda Adobe’un özellikle Flash’ı ve etrafında oluşturduğu potansiyel pazarı koruması (hatta büyütmesi) adına neler yaptığını ve yapabileceğini anlatacağım.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir