Basit ve İlham Verici Internet Projeleri

Proje fikrinin basit olması ortaya çıkacak işin de basit olacağı anlamına gelmiyor. Kaos ortamının logaritmik olarak genişlediği bir dünyada ( Ne cümle oldu ), insanların hayatlarını kolaylaştıracak basit projelere ihtiyaçları var. Zaman en değerli hazinemiz.

Yeni kıvılcımların parlamasına vesile olması dileğiyle, dikkatimi çeken bir kaç tane basit fikri paylaşmak istiyorum.

1) Fiverr (http://www.fiverr.com/)

fiverr

İnsanların 5 dolar karşılığında paylaşabilecekleri hizmet ve ürünlerin yer aldığı seri ilan sitesi. Özellikle Almanya’da klonları mantar misali türüyor. Türkiye’de bir örneğine denk gelmedim henüz.

2) 9Flats (http://9flats.com/)

9flats

Gerçek kişilerin (Tüzel değil) odalarını ya da evlerini geçici sürelerde kiraya verdikleri rezervasyon sistemi. Üyeler evinde kalmak istediği üyeyi seçebiliyor, o kişide misafir olmuş kişilerin yorumlarını okuyabiliyor ve evi (odayı) uygun tarih aralığında anında rezerve edebiliyor. Açılmalarının üzerinden bir kaç ay geçmiş olmasına rağmen ciddi bir trafik ve ilgiliyi yakalamış durumdalar.

3) Five and Fifty (http://www.fiveandfifty.com)

fiveandfifty

Grup satın alma modelinin nişleşmiş ve hızlandırılmış bir hali olarak düşünülebilir. İş yerleri siteye %50 ve üzeri indirim içeren fırsatlarını giriyor, five and fifty var olan üye havuzuna bu fırsatı servis ediyor ve kullanıcılar kendilerine ulaşan kod ile iş yerine giderek indirimden faydalanıyor. Projenin en can alıcı noktası ise tüm fırsatların geçerlilik süresinin 5 saat ile sınırlı olması. Örnek olarak bir spa merkeziniz var ve akşam rezervasyonlarınızdan bir kaçı iptal edildi. Bu siteye fırsatınızı giriyorsunuz ve hizmetinizi anında satabiliyorsunuz.

4) Hotel Tonight (http://www.hoteltonight.com/)

hotel

Adından da anlaşılacağı gibi aynı gün için indirimli otel odası kiralama hizmeti veriyor. Şehir bazlı olarak gece 2’ye kadar o gün için otel odası kiralanabiliyor. Sisteme dahil olan oteller boş odalarını günlük olarak bildiriyor, kullanıcılar da aynı gün içinde hoteltonight üzerinden odalarının rezervasyonlarını yaptırabiliyorlar. İş mantığı gereği tek günlük oda rezervasyonu yapılabiliyor. Proje tamamen mobil uygulama üzerinde çalışmaktadır.

 

One thought on “Basit ve İlham Verici Internet Projeleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir